Jedeme na DOVOLENOU!
Poslední objednávky, které stihneme expedovat budou ve čtvrtek 13.6, ostatní expedujeme až v týdnu od 24.6.

Optimalizace ohřevu TUV v domácích podmínkách

Častým dotazem je, jak tedy zapojit Solar Station a Solar Plug pro ohřev boileru.

 

Tato problematika je trochu komplikovanější, tak nejprve popíšu situaci, kterou jsem řešil já. U nás v domácnosti ohříváme TUV primárně pomocí tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo má své limity, ohřeje vodu na maximálně 45°C. Pro případné výpadky tepelného čerpadla (při silných mrazech) je akumulační nádoba osazena tepelnou spirálou (přímotopem) s manuálním ovládáním. Spirála dokáže ohřát TUV až na 65°C. Občas tento příhřev mimo jiné použijeme k zahubení Legionelly (více zde).

 

Právě tuto přídavnou spirálu jsem použil k optimalizaci ohřevu TUV ze solárů. Na spirálu jsem připojil klasickou vidlici 230V a zapojil přes chytrou zásuvku SOLAR PLUG 3600W. V SOLAR STATION jsem nastavil pravidlo spínání na základě baterie 80%. Kdykoliv tedy hlavní domácí baterie přesáhne 80% je zapnuta zásuvka a akumulační nádoba je předehřáta na 65°C.

 

Pokud jsou následující dny škaredé, pak tuto opravdu horkou vodu můžeme využívat následující 2 dny. Pokud teplá voda klesne pod 40°C sepne se dohřev přes tepelné čerpadlo. V případě série pěkných dnů je udržována v akumulační nádobě horká voda a šetří se tak kompresor tepelného čerpadla. 


Není třeba ušetřit každý watt z přetoků. Pravidlo pro baterii funguje dostatečně. Pokud dosáhne stav baterie 80% tak to je většinou těsně před vrcholem dne, kdy je energie ze sluníčka co nejvíce. Nabíjecí výkon baterií naopak klesá. Vůbec nevadí, že se při ohřevu TUV mírně vybije baterie. Většinou, než klesne výroba FVE tak se TUV dohřeje a je termostatem vypnuto. Baterie se stíhá ještě znovu dobíjet do plna. Zásuvka zůstává nadále zapnuta, ale již nemá žádný odběr. Při poklesu baterie pod 80% se pak zcela vypne - někdy večer. Osobně tento systém takto používám již druhým rokem a chová se to očekávatelně - přes léto nezapneme tepelné čerpadlo.

 

Ušetřené kWh můžete sledovat na SOLAR STATION na dlaždici určené pro SOLAR PLUG.

 

Ano, můžete namítat, že tepelné čerpadlo je v ohřevu vody efektivnější. Ale pokud je elektřina zdarma, pak i 3 x 0 = 0. Já jsem vycházel ze situace kdy mi tepelné čerpadlo neumožňuje nahřívat vodu na více než 45°C.

 

Z uvedeného mého příkladu bych rád vyvodil následující. K opravdu optimální funkci ohřevu ze solárů je potřeba mít v boileru bivalentní zdroj tepla. Primární zdroj (plyn, tepelné čerpadlo, spirála) nechť ohřívá teplou vodu na komfortní teplotu. Ať už sluníčko svítí nebo nesvítí, teplou vodu prostě potřebujete. Sekundární zdroj - spirálu, lze pak zapojit přes SOLAR PLUG  pro příhřev nad komfortní teplotu.

 

To je sice pěkné, ale já mám boiler s jednou spirálou, co teď?

Zapojit sice lze, ale z logiky věci to nebude optimální. Spirálu můžete zapnout buď na tzv. noční proud (HDO) nebo přebytky z fotovoltaiky. Nicméně je tam jen jeden termostat, který dohřev vypne a nemáte možnost jak ovlivnit dvě rozdílné teploty. Optimalizace pak spočívá ve spotřebě teplé vody. V noci se vám na ráno nahřeje voda z el. sítě, za peníze. Tomu se nelze vyvarovat. Lze ale alespoň přes den nahřát teplou vodu na večer z fotovoltaiky.

Zapojení v této situaci je komplikovanější - je potřeba použít SOLAR PLUG 3600W PRO. Doporučuji zapojení od elektrikáře, řada PRO vyžaduje odbornou montáž. SOLAR PLUG 3600W umožňuje zapojení až dvou externích spínačů (SW1, SW2). Můžete tedy spínač sepnout logikou přes SOLAR STATION, pomocí HDO, případně manuálně vypínačem.

Mám ale tří fázovou spirálu.

Aktuálně nenabízím řešení pro 3f spirály. Máme ale zkušenost se zapojením SOLAR PLUG 3600W PRO "přes" 3f stykač. Další možností je rozdělení 3f spirály do jednotlivých fází - pokud je zapojeno do hvězdy a jednotlivé fáze spínat buď z FVE nebo HDO. Zde se již ale já sám dostávám na limity svých znalostí, proto to zde uvádím jako pouhou inspiraci k řešení.

 

Závěrem bych chtěl uvést, že nelze celoročně ohřívat pomocí FVE teplou užitkovou vodu, ale lze příhřevem výrazně ušetřit. Budu rád, pokud mne upozorníte na omyly a nepravdy. Rád článek upravím pro budoucí čtenáře.

 

Zpět do obchodu