Jedeme na DOVOLENOU!
Poslední objednávky, které stihneme expedovat budou ve čtvrtek 13.6, ostatní expedujeme až v týdnu od 24.6.

FAQ

Dotazů od Vás už je opravdu hodně a některé se opakují. Vypsal jsem, zde odpovědi na ty nejčastější.

Budete podporovat střídače výrobce XY?

Snažím se postupně přidávat další značky střídačů. Postupuji podle nějakého zastoupení trhu. Konkrétní plán co kdy bude nemám. Pokud mi chcete pomoci s řešení, zkuste se podívat, jestli vaše mobilní aplikace není podobná jako už u některého z podporovaných. Ukázalo se, že například WattSonic a Sunways používají stejnou mobilní aplikace a bylo jednoduché je podpořit. Nebo střídače Dražice jsou vlastně SOLAX. Nebo střídače AEG jsou vlastně GoodWe apod.

Dále mi pomůžete, pokud jste mi ochotni nasdílet údaje k Vaší instalaci, která ideálně je hybridní systém s baterií a přetoky.

Proč nejde informace obnovovat častěji než každých 5 minut?

Původně byl Solar Station navrhován jako hobby projekt pro střídače SOLAX, které aktualizují data každých 5 minut. Na základě toho jsem volil variantu  řešení s e-ink displayem a baterií. E-Ink displaye mají omezenou životnost, která se počítá v plných cyklech překreslení a pohybuje se v řádu jednotek miliónů překreslení. Pro zajímavost, 5 minut znamená 105 000 překreslení za rok. Nechci to pokoušet. Technicky je to tedy možné, ale prakticky by to mělo velmi krátkou životnost. Naopak se zeptám, k čemu potřebujete časté překreslení? Solar Station je namyšlen jako zařízení na zeď, na které mrknete, když jdete kolem a je vám jedno jestli je to aktuální nebo 5 minut starý údaj.

Proč to nekomunikuje přímo se střídačem?

Toto jsem hodně zvažoval při návrhu zařízení. Nakonec jsem se rozhodl to udělat přes cloud a to se ukázalo jako skvělá volba. U střídačů SOLAX je problém s tím, že polovina lidí má WiFi dongle a polovina LAN dongle. Fungovalo by to jen těm s WiFi donglem. Navíc dosah WiFi dongle je malý a já sám mám střídač v technické místnosti a do obyváku signál WiFi dongle nedosáhne. Je to více problémů než užitku.

Dále, spousta lidí toto nevidí, ale každý střídač - jiný typ od stejné značky - má uloženy údaje v jiných registrech, takže by se musel Solar Station testovat konkrétně pro každý typ dané značky (SOLAX G3, SOLAX G4 apod.). Stejně tak tomu je u GoodWe střídačů. Cloud tyto problémy odstiňuje a nabízí již hotová data.

U některých střídačů je potřeba doinstalovat další zařízení - Modbus převodník. A toto už je pro koncového uživatele zase složité. Oproti tomu k nastavení Solar Station stačí jen WiFi a přihlašovací údaje do cloudu.

Jak udělám tovární reset?

Stiskněte RESET a po zobrazení úvodního loga stisknětě znovu RESET (do 3 sekund).

Zařízení je zaseknuté a na nic nereaguje. Tlačítka nic nedělají. Co s tím?

Nepanikařte! Zařízení není zaseknuté, je vybité. Působí tak, protože e-ink display zobrazuje poslední hodnotu navždy. Nabijte jej.

Jak nabiju?

Nabíjení probíhá pomocí USB-C kabelu a běžné nabíječky co máte doma třeba k telefonu. Při nabíjení zezadu svítí červená dioda. Nabíjejte dokud nezačne svítít zeleně. Neorientujte se podle procent zobrazených na displayi.

Jak dlouho vydrží nabité?

Do zařízení montujeme minimálně 2500mAh LiPo podle dostupnosti. Občas můžete dostat jinou baterii, ale vždy větší. Ta výdrž je taková sporadická - samozřejmě máme změřeno spotřebu a teoretická výdrž vychází momentálně na 2 měsíce. Ale za ideálních podmínek. Ideální podmínky jsou takové, že se zařízení aktualizuje pravidelně do 5s. Tento údaj je zobrazen dole ve stavovém řádku. To se dá docílit především dobrým signálem WiFi a rychlým internetem. Zařízení vadí Mesh, protože se dlouho k němu připojuje, jak si jej různé AP přehazují. Dále to dost ovlivňuje značka střídače, někteří výrobci poskytnou data okamžitě, a naopak něktěří (GoodWe) až po 2-3 vteřinách. Jak vidíte, závisí to na více faktorech a nelze to jednoznačně říci. Určitě se dostanete na měsíc. Pokud se vybíji zařízení rychleji než měsíc, je potřeba řešit. Nejčastejší závadou je právě WiFi, pokud máte možnost vyzkoušet jinde (v práci apod.), udělejte.

K čemu jsou ty další dvě tlačítka?

K ničemu. Zatím. Tlačítka jsou vyvedena na desce od výrobce displaye. Připadlo mi škoda je na krabičce nemít. Pravé je RESET, to znáte. Prostřední je BOOT - znalci ESP32 ví, pro ostatní, toto tlačítko má speciální funkci. Levé je programovatelné a do budoucna pro něj plánuji funkci.

Co zobrazuje spodní stavový řádek? V návodu není popsáno.

Je to řádek spíše pro mne, pokud pošlete fotku, že něco nefunguje. Aktuálně je tam v pořadí zleva - Verze firmware, Stav zařízení (Normal, Wifi Error, Cloud Error, Cloud late), Doba jak dlouho zařízení zjišťovalo data, Kolik cyklů uběhlo od posledního restartu, Čas obnovy (obnova dat v střídač - cloud),  Stav nabití baterie Solar Station, Signál WiFi a pokud je dostupné, je tam teplota střídače. 

Včera fungovalo, dnes nezobrazuje nějaký údaj. Co s tím?

Před tím, než mi napíšete aktualizujte firmware, je možné, že o problému vím a je opraven.

Jak teda aktualizuji firmware?

Jednoduše, jen stiskněte na zařízení RESET - to tlačítko vpravo. Po resetu si zařízení zkontroluje nový firmware a aktualizuje se.

Zařízení funguje, ale dole je zobrazen nesprávný čas.

U většiny střídačů je to čas aktualizace mezi střídačem a portálem. Není to čas překreslení displaye.  Pokud je zobrazen nesprávný čas, zkontrolujte konektivitu střídače s cloudem. Střídač má většinou slabou WiFi anténu a je lepší mít vedle něj samostatné AP.

Čas je posunutý přesně o hodinu?

Častý problém je u GoodWe střídače. Je nastavena špatná časová zóna. V SEMS portále si najděte jaké máte umístění své FVE, změňte místo na  jiné v jiné časové zóně - třeba Londýn. A pak nastavte znovu správnou adresu.

Delší dobu se mi nezobrazuje počasí? Co mám dělat?

S počasím byl technický problém a musel jsem vyměnit přihlašovací klíče pro počasí. Máte verzi FW, která obsahuje staré klíče a je potřeba aktualizovat. Pokud máte verzi firmware starší než 1.42, budete muset aktualizovat firmware ručně.
Předně potřebujete na počítači stáhnout soubor s novým FW. Potřebujete nejprve vědět jaké máte zařízení a stáhnout tak správný soubor.
A) Pro nabíjení dávám USB zespodu (vlevo): https://solarstation.s3.eu-central-1.amazonaws.com/esp32.bin
B) Pro nabíjení dávám USB zprava: https://solarstation.s3.eu-central-1.amazonaws.com/esp32s3.bin
 
Nyní provedeme tovární reset zařízení. Stiskněte tlačítko RESET a pak znovu stiskněte do tří sekund znovu RESET. Zařízení se vymaže a začne vysílat WiFi.

Na počítači, kde máte přichystaný soubor s FW se připojte do WiFi SolarStation na počítači v prohlížeči otevřete stránku http://192.168.4.1
 
Na stránce dole je možnost aktualizovat firmware. Vyberte ten stažený soubor a stiskněte Update Firmware. Firmware se do zařízení nahraje a aktualizuje.
Po aktualizaci se znovu připojte do WiFi a zařízení přes formulář znovu nastavte.
 
Toto je naposled co děláte tento složitý postup. Od této verze již zařízení si stahuje firmware automaticky po stisku RESET tlačítka.

 
Můžu si koupit libovolnou zásuvku SHELLY?

Ne. Podporované jsou pouze ověřené zásuvky, které prodáváme my. Při implementaci jsem zjistil, že jsou různé generace stejných zásuvek a liší se také použitým firmwarem. Není v mých silách dělat podporu kompletní nabídce SHELLY.

Budete podporovat jiné zásuvky než SHELLY?

Ne. Není v mých možnostech zvládnout již podporu jiných značek zásuvek. SHELLY umožňuje jednoduchou přímou komunikaci po WiFi.

Jaké pravidlo mám pro zapnutí SOLAR PLUG zvolit?

To je dobrá otázka. Asi bych to zjednodušil. Pokud máte v systému baterie, určitě zvolte pravidlo na nabití baterie. Pokud baterie nemáte, pak až volte pravidlo podle přetoků. Pokud máte pouze ostrovní systém, musíte zvolit pravidlo výroby. Laicky se nabízí volit pravidlo na přetoky, jenže to má několik problémů. Pravidlo na přetoky se aplikuje až při dosažení limitu a uteče Vám do sítě zbytečně elektřina. Pokud si nastavíte pravidlo na přetoky více než 2kW, znamená to, že Vám může třeba hodinu téct do sítě 1kW přetok, který nezachytíte. V tomto případě je určitě lepší volit pravidlo vztažené na nabití baterie.  

 

 

Zpět do obchodu